Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurologicznym mającym charakter postępujący. Oznacza to, że wywołuje ona problemy w mózgu, które z czasem stają się coraz poważniejsze. Osoby chore na chorobę Parkinsona nie posiadają wystarczającej ilości związku chemicznego zwanego dopaminą, ponieważ niektóre z komórek ją produkujących w ich mózgu obumarły.

Brak dopaminy powoduje, że ruchy chorych stają się wolniejsze, co sprawia, że wykonywanie pewnych czynności zajmuje im dłużej czasu niż zdrowym osobom. Jeszcze nie wiemy co dokładnie wywołuje chorobę Parkinsona, ale naukowcy podejrzewają, że jest to kombinacja genetycznych i środowiskowych czynników, powodujących obumieranie komórek nerwowych produkujących dopaminę.

Objawy choroby Parkinsona to zazwyczaj drżenie, sztywność mięśniowa oraz powolność ruchów.

Dżenie mięśniowe
Choroba Parkinsona może powodować drżenie rąk i ciała utrudniając codzienne czynności choremu. W przeciwieństwie do innych typów drżenia, które oddziałują na osoby pozostające w ruchu, drżenie w chorobie Parkinsona będzie z dużo większym prawdopodobieństwem oznaczać drżenie spoczynkowe i dotyka raczej ludzi, gdy są w bezruchu. Może także stać się bardziej widoczne, jeśli chory doświadcza lęku lub podekscytowania. Objaw ten zazwyczaj pojawia się po jednej stronie ciała i czasami może również objąć drugą stronę ciała. Drżenie jest najbardziej znanym z objawów choroby Parkinsona, ale nie wszyscy chorzy go doświadczają.

Sztywność mięśni
Z powodu sztywności mięśni niektóre osoby cierpiące na chorobę Parkinsona mają problemy z obracaniem się, wstawaniem z krzesła, obracaniem się w łóżku na drugi bok oraz wykonywaniem precyzyjnych ruchów palców, takich jak pisanie czy zapięcie guzika. Chorzy obserwują u siebie pochylenie sylwetki do przodu, zesztywnienie mięśni twarzy ograniczające mimikę i utrudniające wyrażanie emocji.

Powolność ruchów
Poruszanie się może być trudniejsze dla osób chorych na chorobę Parkinsona. Z reguły wykonywanie różnych czynności zajmuje im dłużej niż zdrowej osobie i szybciej się męczą. Problemy może również powodować brak koordynacji.

Pozostałe objawy
Oprócz problemów z poruszaniem się chorzy na Parkinsona mogą doświadczać objawów takich, jak zmęczenie, ból, depresja, problemy z pamięcią, połykaniem, snem, z oddawaniem moczu, stanami lękowymi i zaparciami. Określa się je często mianem objawów niemotorycznych i mogą one wpływać na życie codzienne chorych.

Zobacz innych artykuł z tego cyklu, pt.: "Jak leczyć chorobę Parkinsona?" > kliknij tutaj.

Źródło:
Broszura stworzona przez Parkinson’s UK - "Jako organizacja charytatywna prowadząca wiodące badania nad chorobą Parkinsona i wspierająca osoby nią dotknięte jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej przełomu w odkryciu leku na tę chorobę. Prowadzimy też działania mające na celu zmianę społecznego nastawienia do choroby Parkinsona i usprawnienia usług dla chorych na nią osób".

Bezpłatna* poufna infolinia 0808 800 0303 od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 20:00, w soboty od 10:00 do 14:00. Dostępne usługi tłumacza ustnego. Telefon tekstowy 18001 0808 800 (wyłącznie dla użytkowników telefonów tekstowych)