Choroba Parkinsona – jak leczyć?

Pomimo tego, że obecnie choroba Parkinsona jest nieuleczalna, dostępnych jest wiele leków i sposobów leczenia pozwalających na kontrolowanie objawów. Kuracja lekami to zazwyczaj główny sposób leczenia choroby Parkinsona, ale chory powinien mieć również dostęp do specjalistów z różnych zespołów, z zakresu opieki zdrowotnej i społecznej, którzy mogą zaoferować różne rodzaje terapii, takie jak terapia mowy i fizjoterapia.

Istnieje wiele rodzajów leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona, które działają w różny sposób w łagodzeniu objawów. W przypadku chorych, którzy dopiero co poznali diagnozę, kuracja lekami na chorobę Parkinsona stanowi często dużą pomoc. Natomiast chorzy, u których choroba Parkinsona przebiega łagodnie mogą zdecydować razem ze swoim lekarzem o rozpoczęciu kuracji lekami dopiero, gdy objawy choroby nasilą się. Powodem takiego postępowania jest to, że leki używane w leczeniu choroby Parkinsona z czasem tracą na swojej skuteczności 13 lub po dłuższym czasie ich stosowania mogą powodować u chorego skutki uboczne. Bez względu na to czy chory zdecyduje się rozpocząć przyjmowanie lekarstw na tym wczesnym etapie najważniejsze jest, aby zaczął prowadzić zdrowy tryb życia, skupiając się na aktywności fizycznej, stosownym odpoczynku i zdrowym odżywianiu.

Rozpoczęcie kuracji lekami może oznaczać przyjmowanie kilku różnych leków oraz zwiększanie dawek w miarę nasilania się objawów. Ważne jest, aby skonfigurować dobry system odbierania recept oraz dla zapewnienia przyjmowania leków w odpowiednim czasie. W razie decyzji podjętej w porozumieniu ze specjalistami służby zdrowia, by przyjmować leki na tę chorobę, ważne jest, aby nie przerywać stosowania leku bez uprzedniej konsultacji ze swoim specjalistą lub pielęgniarką specjalizującą się w opiece nad chorymi z chorobą Parkinsona.

Zobacz innych artykuł z tego cyklu, pt.: "Specjaliści – choroba Parkinsona" > kliknij tutaj.

Źródło:
Broszura stworzona przez Parkinson’s UK - "Jako organizacja charytatywna prowadząca wiodące badania nad chorobą Parkinsona i wspierająca osoby nią dotknięte jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej przełomu w odkryciu leku na tę chorobę. Prowadzimy też działania mające na celu zmianę społecznego nastawienia do choroby Parkinsona i usprawnienia usług dla chorych na nią osób".

Bezpłatna* poufna infolinia 0808 800 0303 od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 20:00, w soboty od 10:00 do 14:00. Dostępne usługi tłumacza ustnego. Telefon tekstowy 18001 0808 800 (wyłącznie dla użytkowników telefonów tekstowych)